Czym jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa zajmuje się przede wszystkim automatyzacją procesów produkcji oraz procesów technologicznych. Celem automatyki jest sterowanie produkcją bez pomocy człowieka lub z jego niewielkim wsparciem. Zmniejszenie udziału czynnika ludzkiego i zwiększenie udziału maszyn to cel każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Przeprowadzenie automatyzacji w obecnych czasach jest niezwykle ważne. Bez niej przedsiębiorstwo nie będzie mogło dostosować się do wymagań i stanie się mniej konkurencyjne.

Automatyzacja przemysłowa i robotyzacja procesów, czyli przemysł 4.0 zwiększa wydajność produkcji i działań. Do systemów automatyki przemysłowej możemy zaliczyć urządzenia do montażu i transportu, linie montażowe i pakujące, roboty, aparaturę pomiarową, czujniki, wskaźniki, rejestratory, silniki, napędy, sterowniki, komputery czy oprogramowanie. To wszystko zmniejsza udział człowieka w produkcji i ma wpływ na redukcję kosztów oraz lepszą wydajność. To, jakie rozwiązania, systemy czy urządzenia wybierzemy, zależy od danej branży.

Dlaczego warto zdecydować się na automatyzację przemysłową?

Przeprowadzenie automatyzacji w zakładzie przemysłowym pozwoli zwiększyć efektywność pracy i odciążyć pracowników, którzy do tej pory wykonywali monotonne prace wpływające na występowanie dużej ilości pomyłek. Dużą zaletą automatyzacji przemysłowej jest właśnie zmniejszenie ryzyka występowania błędów przy produkcji i powtarzalność wyrobów, co wpływa na redukcję wykorzystywanych zasobów i odpadów, lepszą jakość wyrobów, większą wydajność produkcji i optymalizację kosztów.

Na automatyzacji zyskają także pracownicy, gdyż przejdą do prac mniej monotonnych, a ich obowiązkiem będzie monitorowanie maszyn i procesów produkcyjnych. Co więcej, pozytywnie odbije się to również na ich zdrowiu i samopoczuciu.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm