Czym jest dźwig halowy?

Dźwig halowy to nic innego jak żuraw samojezdny, czyli dźwignica zamontowana na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Dźwig ten cechuje się solidną konstrukcją, dobrymi parametrami technicznymi i zapewnia bezpieczeństwo eksploatacji. Składa się z wychylnego wysięgnika i wciągarek. Wysięgnik teleskopowy ma duży udźwig sięgający nawet 90 ton. Żuraw może być wyposażony w napęd mechaniczny, elektryczny lub hydrauliczny. Dźwig samochodowy hydrauliczny (HDS), nazywany jest także żurawiem przeładunkowym, w którym dźwignica jest zamontowana między kabiną kierowcy a skrzynią, bądź z tyłu pojazdu.

Wiele zakładów przemysłowych korzysta z usług wynajmu dźwigów halowych, którymi mogą przetransportować ciężkie maszyny wewnątrz zakładu. Skorzystanie z usług wypożyczalni dźwigów wymaga znacznie niższych nakładów niż nabycie takiego sprzętu na własność. Dźwig halowy wynajęty od profesjonalnej firmy pozwoli sprawie przetransportować nawet ogromne ciężary – a to wszystko za sprawą dobrze umieszczonego środka ciężkości.

Co więcej, taki żuraw zajmuje niewielką przestrzeń podczas pracy w hali produkcyjnej i charakteryzuje się wysoką precyzją pracy oraz zwrotnością. Jego nieduże rozmiary pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, do których inne dźwigi samochodowe nie mogą dotrzeć.

Gdzie dźwig halowy znajduje zastosowanie?

Dźwigi halowe i żurawie samojezdne wykorzystywane są do kompleksowej realizacji projektów montażowych, serwisowych, transportowych, a także do prac przeładunkowych w zakładach przemysłowych. Maszyny te służą zarówno do transportu urządzeń wewnątrz zakładu, jak również do relokacji maszyn produkcyjnych, całych linii technologicznych, pras hydraulicznych i mechanicznych, maszyn CNC i innych.

Dźwig halowy ma także szerokie zastosowanie w działach utrzymania ruchu, gdzie działania dotyczą głównie zapewniania odpowiedniej infrastruktury technicznej. Wykorzystuje się je również do montażu i demontażu maszyn oraz urządzeń, szczególnie takich, do których jest utrudniony dostęp. Nowoczesne dźwigi samojezdne wykorzystywane są w halach przemysłowych z uwagi na szereg ich zalet. Są one najlepszym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo, szybkość i komfort pracy.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm