Dźwig halowy to nic innego jak żuraw samojezdny, czyli dźwignica zamontowana na podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Dźwig ten cechuje się solidną konstrukcją, dobrymi parametrami technicznymi i zapewnia bezpieczeństwo eksploatacji. Składa się z wychylnego wysięgnika i wciągarek. Wysięgnik teleskopowy ma duży udźwig sięgający nawet 90 ton. Żuraw może być wyposażony w napęd mechaniczny, elektryczny lub hydrauliczny. Dźwig samochodowy hydrauliczny (HDS), nazywany jest także żurawiem przeładunkowym, w którym dźwignica jest zamontowana między kabiną kierowcy a skrzynią, bądź z tyłu pojazdu.
Wiele zakładów przemysłowych korzysta z usług wynajmu dźwigów halowych, którymi mogą przetransportować ciężkie maszyny wewnątrz zakładu. Skorzystanie z usług wypożyczalni dźwigów wymaga znacznie niższych nakładów niż nabycie takiego sprzętu na własność. Dźwig halowy wynajęty od profesjonalnej firmy pozwoli sprawie przetransportować nawet ogromne ciężary – a to wszystko za sprawą dobrze umieszczonego środka ciężkości.
Co więcej, taki żuraw zajmuje niewielką przestrzeń podczas pracy w hali produkcyjnej i charakteryzuje się wysoką precyzją pracy oraz zwrotnością. Jego nieduże rozmiary pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, do których inne dźwigi samochodowe nie mogą dotrzeć.
Dźwigi halowe i żurawie samojezdne wykorzystywane są do kompleksowej realizacji projektów montażowych, serwisowych, transportowych, a także do prac przeładunkowych w zakładach przemysłowych. Maszyny te służą zarówno do transportu urządzeń wewnątrz zakładu, jak również do relokacji maszyn produkcyjnych, całych linii technologicznych, pras hydraulicznych i mechanicznych, maszyn CNC i innych.
Dźwig halowy ma także szerokie zastosowanie w działach utrzymania ruchu, gdzie działania dotyczą głównie zapewniania odpowiedniej infrastruktury technicznej. Wykorzystuje się je również do montażu i demontażu maszyn oraz urządzeń, szczególnie takich, do których jest utrudniony dostęp. Nowoczesne dźwigi samojezdne wykorzystywane są w halach przemysłowych z uwagi na szereg ich zalet. Są one najlepszym rozwiązaniem gwarantującym bezpieczeństwo, szybkość i komfort pracy.
Wróć do bloga