Czym jest Przemysł 4.0?

Przemysł 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa to nic innego jak automatyzacja oraz robotyzacja procesów produkcji przemysłowej, które zwiększają wydajność produkcji i mają wpływ na redukcję kosztów. Skąd jednak wzięła się sama nazwa? Otóż w historii przemysłu mieliśmy już do czynienia z podobnymi zagadnieniami. Przemysł 1.0 oznaczał mechanizację. Wówczas wynaleziono napęd parowy, który dał możliwość przyspieszenia tempa wytwarzania.

Przemysł 2.0 to wprowadzenie do użytku energii elektrycznej, która zastąpiła silniki parowe silnikami elektrycznymi. Przemysł 3.0 odnosił się do cyfryzacji i rozwoju automatyki przemysłowej. Wtedy pojawiły się komputery, które sterowały maszynami za pomocą oprogramowania. Wiele procesów mogło być wtedy nadzorowanych zdalnie. Aż wreszcie dziś możemy mówić o Przemyśle 4.0, który opiera się na integracji systemów i tworzeniu sieci.

Na czym polegają zmiany w produkcji i rozwiązania Przemysłu 4.0?

Przemysł 4.0 to zagadnienie, które oznacza nie tylko nowoczesną technologię, ale również nowe metody pracy. Automatyzacja produkcji przemysłowej polega na integracji inteligentnych maszyn oraz systemów. Rola i udział człowieka w procesach produkcyjnych również się zmieniają. Jego monotonna i wymagająca precyzji praca jest wykonywana przez inteligentne maszyny. Natomiast rola człowieka skupia się na pomocy i wsparciu maszyn, a także na wykonywaniu zadań, których nie mogą wykonać roboty. Przemysł 4.0 to połączenie pracy ludzi, maszyn, a także systemów IT.

Firmy, które chcą się utrzymać na rynku, muszą się zdecydować na automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych. W tym celu najczęściej zastępuje się starsze urządzenia tymi nowoczesnymi. Jeżeli jest taka możliwość, to warto przed całą wymianą maszyn wykonać najpierw ich modernizację.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm