Dla jakich typów instalacji tworzone są media zasilające?

Automatyzacja produkcji przemysłowej pozwala nie tylko zwiększyć wydajność prac w zakładzie produkcyjnym, ale również umożliwia redukcję kosztów funkcjonowania takiego zakładu. Automatyzacja procesów prowadzi do wzrostu komfortu pracy, eliminuje przestoje, ma wpływ na lepsze zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz pozwala na monitorowanie procesów produkcyjnych. Dzięki konieczności wdrożenia nowoczesnych rozwiązań do produkcji firma może utrzymać dobrą pozycję na rynku.

Automatyzacja produkcji przemysłowej wiąże się z wykonaniem mediów zasilających, które zasilają maszyny odpowiednią ilością energii. Istnieje kilka rodzajów mediów zasilających, które wykorzystuje się do różnych instalacji. Podpowiadamy, dla jakich typów instalacji tworzone są takie media! Poznaj przykłady!

Instalacje elektryczne

Trudno jest sobie wyobrazić funkcjonowanie zakładu przemysłowego bez dostępu do prądu elektrycznego. Energia elektryczna używana jest do zasilania najważniejszych urządzeń i maszyn. Stanowi także źródło mocy dla innych instalacji zasilających. Najczęściej prąd pobierany jest z sieci energetycznej, agregatów czy paneli fotowoltaicznych.

Instalacje pneumatyczne

W instalacjach tych stosuje się powietrze atmosferyczne lub inny gaz. Jego ciśnienie podnosi się za pomocą kompresora. Wysokie ciśnienie gazu wprawia silnik w ruch obrotowy, co przekłada się następnie na ruch danego elementu roboczego. Instalacje pneumatyczne eliminują iskrzenie, dlatego często wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych, w których istnieje ryzyko wybuchu gazów.

Instalacje hydrauliczne

W zakładach produkcyjnych wykorzystuje się także ciecze, np. wodę lub olej do przekazywania energii z jednego elementu systemu do drugiego. Zasada działania instalacji oparta jest na prawie Pascala. Serce instalacji hydraulicznej stanowi pompa, która wymusza ruch cieczy powodujący wytworzenie energii.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm