Aby uzyskać spoiwo o określonych parametrach, które zapewni trwałość i wytrzymałość należy wybrać odpowiednią metodę spawania. Można wyróżnić spawanie elektrodą otuloną i spawanie w osłonach gazowych. Metoda pierwsza polega na stapianiu metali w miejscu ich połączenia z wykorzystaniem łuku elektrycznego. Znajduje ona zastosowanie w przypadku metali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.
Usługi spawalnicze w osłonach gazowych dzielą się na TIG, MIG i MAG. Spawanie TIG wybierają osoby, którym zależy na wysokiej precyzji łączenia. Do spawania wykorzystuje się elektrodę nietopliwą w osłonie gazu obojętnego. MIG i MAG to metody spawania łukowego, które wykorzystują gaz ochronny do ochrony łuku spawalniczego i spoiny przed wpływem powietrza.
Dopasowanie odpowiedniej metody spawania zależy od wielu czynników, np. rodzaj materiału, grubość, kształt, koszty, dostępność sprzętu czy umiejętności i kwalifikacje spawacza. Jedne metody spawania są bardziej, a drugie mniej odpowiednie dla różnych rodzajów materiałów. Na przykład, spawanie TIG jest często stosowane do spawania aluminium i miedzi, a spawanie MIG/MAG do stali węglowej.
Co więcej, niektóre metody spawania są lepsze dla cieńszych materiałów, np. spawanie TIG, a inne są bardziej odpowiednie dla grubych materiałów, takich jak spawanie MIG/MAG. Spawanie elektrodami otulonymi jest często stosowane do spawania w pionie, a spawanie MIG/MAG do spawania w poziomie. Przy czym, pierwsza metoda jest droższa.
Przed wyborem odpowiedniej metody należy sprawdzić, czy mamy dostęp do odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanego spawacza, co zapewni bezpieczne i skuteczne spawanie. Jeżeli zależy Ci na wykonaniu spoiny o odpowiedniej jakości i trwałości, warto skonsultować się ze specjalistami od spawania, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednią metodę.
Wróć do bloga