Jak dopasować metodę spawania do naszych potrzeb?

Aby uzyskać spoiwo o określonych parametrach, które zapewni trwałość i wytrzymałość należy wybrać odpowiednią metodę spawania. Można wyróżnić spawanie elektrodą otuloną i spawanie w osłonach gazowych. Metoda pierwsza polega na stapianiu metali w miejscu ich połączenia z wykorzystaniem łuku elektrycznego. Znajduje ona zastosowanie w przypadku metali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych.

Usługi spawalnicze w osłonach gazowych dzielą się na TIG, MIG i MAG. Spawanie TIG wybierają osoby, którym zależy na wysokiej precyzji łączenia. Do spawania wykorzystuje się elektrodę nietopliwą w osłonie gazu obojętnego. MIG i MAG to metody spawania łukowego, które wykorzystują gaz ochronny do ochrony łuku spawalniczego i spoiny przed wpływem powietrza.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy wyborze metody spawania?

Dopasowanie odpowiedniej metody spawania zależy od wielu czynników, np. rodzaj materiału, grubość, kształt, koszty, dostępność sprzętu czy umiejętności i kwalifikacje spawacza. Jedne metody spawania są bardziej, a drugie mniej odpowiednie dla różnych rodzajów materiałów. Na przykład, spawanie TIG jest często stosowane do spawania aluminium i miedzi, a spawanie MIG/MAG do stali węglowej.

Co więcej, niektóre metody spawania są lepsze dla cieńszych materiałów, np. spawanie TIG, a inne są bardziej odpowiednie dla grubych materiałów, takich jak spawanie MIG/MAG. Spawanie elektrodami otulonymi jest często stosowane do spawania w pionie, a spawanie MIG/MAG do spawania w poziomie. Przy czym, pierwsza metoda jest droższa.

Przed wyborem odpowiedniej metody należy sprawdzić, czy mamy dostęp do odpowiedniego sprzętu i wykwalifikowanego spawacza, co zapewni bezpieczne i skuteczne spawanie. Jeżeli zależy Ci na wykonaniu spoiny o odpowiedniej jakości i trwałości, warto skonsultować się ze specjalistami od spawania, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednią metodę.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm