Jak przebiega złomowanie maszyn?

W każdej firmie przychodzi wreszcie taki moment, kiedy jakaś maszyna kończy swój żywot i trzeba się jej pozbyć, aby zastąpił ją nowszy model. Zakończenie cyklu życia takich maszyn wiąże się z problemem jej utylizacji. Maszyn przemysłowych czy rolniczych nie można po prostu wyrzucić na śmietnik – trzeba je oddać do firmy zajmującej się złomowaniem.

Czym jest złom?

Definicja złomu mówi, że jest to nazwa przedmiotów metalowych, które są przeznaczone do wykorzystania w procesie recyklingu. W czasie recyklingu odzyskuje się oraz przetwarza złom z gotowych produktów, maszyn czy konstrukcji. Niektóre elementy poddawane są przetapianiu, inne można jeszcze wykorzystać – jest to tzw. złom użytkowy.

Co jest ważne przy złomowaniu maszyn?

  • Proces złomowania maszyn musi przede wszystkim przebiegać w zgodzie z zasadami BHP oraz ochrony środowiska. Ważny jest prawidłowy demontaż maszyn..
  • Operacja musi być przeprowadzona sprawnie tak, żeby nie zakłócić pracy danego zakładu oraz bezpiecznie, aby żadnej osobie obecnej na miejscu przeprowadzanych działań nie stała się krzywda.
  • Ważna jest też terminowość realizacji złomowania, ponieważ zleceniodawca zazwyczaj chce jak najszybciej wymienić zużytą maszynę na nową, aby nie generować strat w produkcji.
  • Utylizacja urządzeń musi być przeprowadzona w taki sposób, aby wszystkie niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska substancje zostały bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami usunięte.

Każda maszyna w końcu się zużywa i nie nadaje się już do dalszej, bezpiecznej eksploatacji – wtedy z pomocą przychodzą firmy zajmujące się ich złomowaniem. Zajmą się deinstalacją i demontażem maszyn przeznaczonych do złomowania, a w razie potrzeby wykonają też instalacje pod nowe urządzenia (jeśli różnią się od tych, wykorzystywanych przez zakład wcześniej).

Pamiętajmy, że utylizacja maszyn przemysłowych to poważne przedsięwzięcie, do którego niezbędne jest posiadanie odpowiednich umiejętności i doświadczenia, a także specjalistycznego sprzętu technicznego.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm