Jak uprawnienia są konieczne, by przeprowadzać montaż i demontaż maszyn?

Montaż i demontaż maszyn przemysłowych to skomplikowana operacja, wymagająca dokładnego zaplanowania całego procesu. Zarówno demontaż, jak i montaż maszyny powinien być przeprowadzony według ściśle określonych kryteriów i zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to zadanie wymagające dużej wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, gdyż nawet najmniejszy błąd może stwarzać niebezpieczeństwo dla pracowników lub samej maszyny.

Montaż i demontaż maszyn a uprawnienia

Podczas przenoszenia zakładu przemysłowego do innego miejsca trzeba zdemontować, a następnie ponownie zamontować znajdujące się w nim maszyny. Zwykle są one bardzo drogie, dlatego przypadkowe uszkodzenie lub zgubienie choćby jednej części mogłoby wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi. Z tego właśnie powodu maszyny te powinny być demontowane, zabezpieczane na czas transportu i instalowane w miejscu docelowym przez specjalistów, którzy dysponują odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i uprawnieniami.

Jak dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy INTER-TECH, która zajmuje się głównie relokacją maszyn i automatyzacją przemysłową: Profesjonalne ekipy mają uprawnienia do korzystania z pojazdów usprawniających proces montażu i demontażu maszyn przemysłowych. Mowa tu o wózkach widłowych, dźwigach, suwnicach czy urządzeniach platformowych. Prace relokacyjne obejmujące demontaż i montaż maszyn często wymagają także dysponowania wiedzą na temat elektryki, hydrauliki czy spawalnictwa.

Jak powinien wyglądać montaż i demontaż maszyn?

Demontaż maszyn przemysłowych to procedura wymagająca całkowitego zaangażowania zespołu oraz zachowania najwyższej ostrożności celem ochrony mienia klienta. Ma to szczególnie duże znaczenie w obliczu faktu, że współcześnie stosowane urządzenia produkcyjne charakteryzują się często niezwykle skomplikowaną konstrukcją, a jednocześnie delikatnymi mechanizmami. Podczas demontażu maszyn powinna być sporządzona drobiazgowa dokumentacja z opisem urządzenia wraz z uwzględnieniem podzespołów, które na czas transportu należy od maszyny odłączyć.

Z kolei profesjonalny montaż maszyn zawsze musi być poprzedzony oględzinami oraz pomiarami stanowiska przeznaczenia, co pozwala na dokładne pozycjonowanie maszyny oraz jej prawidłowe podłączenie i uruchomienie. Podczas prac montażowych bardzo ważne jest przeprowadzenie testów zasilania oraz wyważenia maszyn.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm