Jak zgodnie z prawem zezłomować starą maszynę rolniczą?

Maszyny rolnicze, podobnie jak inne pojazdy z biegiem lat psują się i stają się bezużyteczne. Rolnicy wymieniają je na nowsze modele, a stary sprzęt często zalega na podwórzu. Czasami decydują się na samodzielne rozmontowanie maszyny, by zachować z niej niektóre części. Jest to jednak niezgodne z prawem. Za taką samowolkę Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może nałożyć na właściciela maszyny karę od 10 000, aż do 300 000 zł! Co ciekawe, rolnik może być dodatkowo ukarany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli maszyny nie da się już sprzedać jako „używanej, do naprawy”, jak można pozbyć się jej zgodnie z prawem?

Złomowanie sprzętu rolniczego

Ze starym ciągnikiem lub kombajnem postępuje się podobnie jak z rozbitym samochodem – pojazd musi trafić na złom. Złomowanie maszyn rolniczych jest jednak o tyle milsze dla ich właścicieli, że mają sporą masę. To oczywiście przekłada się na większe pieniądze otrzymane za złom. Za złomowanie auta osobowego zazwyczaj trzeba dopłacić. W przypadku maszyn rolniczych często można zarobić.

Jak wygląda procedura?

Złomowanie maszyn rolniczych, jeśli chodzi o procedury, również wygląda podobnie do złomowania pojazdów osobowych. Niedziałająca maszyna powinna trafić do Stacji Demontażu Pojazdów. Jej właściciel musi okazać w tym miejscu dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Jeśli dana maszyna ma więcej niż jednego właściciela, muszą oni wszyscy stawić się w Stacji Demontażu Pojazdów osobiście. Dopuszczalne jest też spisanie przez nich upoważnienia dla jednej osoby. Jeśli dokumenty nie wzbudzają zastrzeżeń, pracownicy stacji odbiorą maszynę i wręczą zaświadczenie, dzięki któremu właściciel może wyrejestrować pojazd i wypowiedzieć jego ubezpieczenie. Musi dostarczyć je do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w ciągu 30 dni po przekazaniu maszyny. Co w przypadku, gdy maszyna nie jeździ i nie da się nią dojechać do Stacji Demontażu Pojazdów? Wystarczy wystawić ją na aukcji internetowej, a stacje same zaczną ją licytować. Ta, która wygra, wyśle swoich pracowników, by sami odebrali maszynę od właściciela.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm