Najważniejsze informacje o suwnicach mobilnych

Zgodnie z definicją UDT suwnice to urządzenia dźwignicowe, które pracują w trybie ruchu przerywanego. Wykorzystywane są do przenoszenia ładunków w pionie i w poziomie. Transportowany ładunek unoszony jest za pomocą wciągarki lub wciągnika, które przemieszczają się po torze konstrukcji nośnej. Suwnice zaliczane są do kategorii urządzeń transportu bliskiego i podlegają pełnemu lub uproszczonemu dozorowi technicznemu. Podstawowe rodzaje suwnic to suwnice pomostowe, podwieszane i bramowe.

Suwnice mobilne do zadań specjalnych

Suwnice mobilne to uproszczony model suwnicy bramowej. Nazywane są również suwnicami ramowymi lub portalowymi. Urządzenia są szeroko wykorzystywane w pracach transportowych, montażowych i przeładunkowych. Stosuje się je do załadunku i wyładunku towarów o dużym ciężarze i gabarytach. Usługi suwnicą mobilną to niezbędny element w procesach relokacji maszyn i ciągów technologicznych. Przemieszczanie, montaż i demontaż sprzętów przemysłowych byłyby utrudnione, a często wręcz niemożliwe bez wsparcia specjalistycznego sprzętu. 

Suwnice mobilne usprawniają prace remontowe, rozbiórkowe i warsztatowe. Używa się ich na halach produkcyjnych i magazynach, na których nie ma możliwości zainstalowania suwnicy stacjonarnej. Taka sytuacja często występuje, jeżeli przedsiębiorca wynajmuje przestrzeń gospodarczą. Bramowe suwnice mobilne to urządzenia samojezdne, więc można je swobodnie przemieszczać bez konieczności ingerencji w konstrukcję budynku. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie dojazd cięższego sprzętu nie jest możliwy. 

Co musisz wiedzieć o suwnicach mobilnych?

Mobilne suwnice bramowe zbudowane są z poprzecznej belki ze wciągarką (ręczną lub elektryczną), opartej na podporach z kołami. Najcięższe ładunki można przenosić tylko przy wsparciu elektrycznych wciągników trójfazowych. Wciągniki jednofazowe sprawdzą się przy lżejszych ładunkach. Wysokość belki jezdnej i rozstaw podpór można regulować. Urządzenia wykonywane są ze stali lub aluminium. Suwnice mobilne to najczęściej urządzenia zasilane elektrycznie i sterowanie zdalnie za pomocą wygodnego w obsłudze pilota. Alternatywą są mniejsze suwnice o napędzie ręcznym i udźwigu do 3 ton lub suwnice o napędzie spalinowym o zdecydowanie większych możliwościach udźwigu. Nie wymagają zgłoszenia do UDT, jeżeli ich udźwig ręczny nie przekracza 2 ton lub udźwig elektryczny nie przekracza 1 tony. Suwnice mobilne mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Urządzenie wyposażone jest w zderzaki bezpieczeństwa, które zabezpieczają przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym lub kontaktem z pieszym. 

Usługi suwnicą mobilną umożliwiają transportowanie ładunków nawet na znaczne odległości i obsługiwanie kilku stanowisk roboczych. Nie ma problemu, aby przemieszczać urządzenie pomiędzy różnymi stanowiskami pracy. Suwnice mobilne zwiększają bezpieczeństwo pracy i pozytywnie wpływają na efektywność wykonywanych czynności zawodowych, związanych z podnoszeniem, ładowaniem i transportowaniem ładunku. Urządzenia charakteryzują się lekką konstrukcją w porównaniu do standardowych suwnic stacjonarnych. Umożliwia to swobodne manewrowanie oraz płynne regulowanie rozstawu. Złożoną suwnicę można swobodnie transportować za pomocą wózków transportowych.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm