Relokacja maszyn to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne zjawisko. Czym jest i na czym polega? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do jego uważnej lektury!
Najogólniej rzecz ujmując, relokacja to nic innego, jak przenoszenie maszyn z miejsca na miejsce. Co zaś się tyczy szczegółów przenoszenia – należy zdawać sobie sprawę, że przedsiębiorstwa przemysłowe są najczęściej rozbudowanymi firmami, które mogą poszczycić się dużą liczbą oddziałów. Oczywiście, każda placówka charakteryzuje się świadczeniem konkretnych usług czy działań, jednak nie można wykluczyć sytuacji, w której koniecznym okaże się użycie się innego sprzętu, który znajduje się na wyposażeniu firmy lub jej oddziału. W ten właśnie sposób dochodzi do sytuacji, w której przenoszenie sprzętu okazuje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Niekiedy zdarza się także, że konieczne jest przeniesienie całego zakładu produkcyjnego. Jest to co prawda zbliżony przypadek do omawianego, z tą jednak różnicą, że w grę wchodzi większa ilość maszyn.
Kompleksowa relokacja maszyn może nieść za sobą większe lub mniejsze problemy. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim fakt, że składają się na nią następujące zadania:
załadunek,
transport,
rozładunek,
instalacje pojedynczych urządzeń,
instalacje całych linii produkcyjnych.
Należy także zdawać sobie sprawę, że relokacja ma charakter zewnętrzny albo wewnętrzny. Ten pierwszy wiąże się z przemieszczaniem sprzętu w obrębie zakładu, drugi – dotyczy transportu na dalsze odległości.
Podsumowując – w procesie relokacji maszyn najważniejsze jest dokładne planowanie. Jeżeli na tym etapie nastąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, to możemy się spodziewać, że prace nie zostaną wykonane z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa.
Wróć do bloga