Robotyzacja spawania - korzyści dla zakładów produkcyjnych

Współczesny przemysł w niczym nie przypomina tego, który był standardowym modelem produkcji jeszcze w połowie XX wieku. Obecnie większość gałęzi przemysłu korzysta z automatyzacji i robotyzacji różnorodnych procesów, które składają się na produkcję. To nowoczesne rozwiązanie, które jeszcze do niedawna wydawało się ludziom wcieleniem w życie scenariusza filmu science fiction, jest dzisiaj powszechnie stosowane. Przyczyniło się ono do znacznej poprawy wydajności produkcji, zmniejszenia jej kosztów i wpłynęło pozytywnie na jakość wytwarzanych elementów, detali i całych produktów. Wszystkie powstające w ten sposób części są identyczne i idealnie odwzorowują projekt. 

Jakie są największe zalety robotyzacji?

Automatyzacja przemysłowa ma bardzo wiele zalet. Najważniejsza jest możliwość zastępowania człowieka i pracy wykonywanej wcześniej jego rękami przez roboty. Ma to wielkie znaczenie szczególnie w przypadku realizacji niebezpiecznych lub ciężkich prac, które narażały zdrowie pracowników na szwank. Wiele prac jest przeprowadzanych w szkodliwym dla zdrowia ludzi środowisku. Dzięki robotom przemysłowym można teraz wykorzystywać do tego maszyny. Kolejną zaletą automatyzacji jest zwiększenie wydajności produkcyjnej oraz redukcja błędów popełnianych czasem przez pracowników. Roboty są zaprogramowane do powtarzania różnych czynności, robią to bezbłędnie, a ich praca jest znacznie bardziej wydajna. Dzięki nim w krótszym czasie można wyprodukować więcej elementów, które charakteryzują się doskonałą jakością. Roboty są też bardziej wytrzymałe od ludzi, nigdy się nie męczą, a więc nie potrzebują przerw na regenerację. Wyróżniają się dużą dokładnością wykonywanych zadań. Zostały zaprogramowane tak, aby wykonywać sekwencje różnych czynności i robią to zawsze w ten sam sposób, dzięki czemu powstają identyczne produkty. Wielkim atutem robotów produkcyjnych jest także ekonomiczne zużycie materiałów. Brak popełnianych przez pracowników błędów pozwala zaoszczędzić sporo materiału, redukując do minimum ilość odpadów produkcyjnych. Automatyzacja to idealna metoda, aby obniżyć koszty produkcji, a jednocześnie podwyższyć jej jakość!

Jak można chronić zdrowie pracowników zajmujących się spawaniem?

Spawanie to jeden z najczęściej stosowanych podczas produkcji procesów. Jest niezbędne, aby móc w trwały sposób połączyć ze sobą różne metalowe elementy. Jednak jest to czynność bardzo niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Podczas spawania emitowane jest bowiem intensywne promieniowanie UV, które ma zgubny wpływ na ludzki narząd wzroku. Kolejnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są gazy i pyły wydzielające się przy procesach spawania. Aby należycie chronić spawaczy, pracodawcy wyposażają ich w specjalistyczne środki ochrony. Pracują oni w specjalnych przyłbicach, goglach, hełmach, kombinezonach i rękawicach. Każdy fragment ich ciała musi być odpowiednio zabezpieczony. Nowoczesna propozycja automatyzacji spawania jest rozwiązaniem tego problemu. Zamieniając pracowników robotami, mamy pewność, że ich zdrowie nie jest narażane na niebezpieczeństwo. 

Dlaczego warto zdecydować się na automatyzację spawania?

Oto kilka podstawowych powodów, dla których warto przejść na zautomatyzowane procesy spawania:

1. Ochrona zdrowia pracowników przez redukcję negatywnego wpływu środowiska pracy na ich organizmy.
2. Optymalizacja zużycia materiałów spawalniczych.
3. Redukcja kosztów produkcji.
4. Oszczędność wynikająca z tego, że pracodawca nie musi inwestować w kosztowne środki ochrony zdrowia dla swoich pracowników.
5. Zwiększenie wydajności produkcyjnej, dzięki temu, że roboty nie męczą się, nie popełniają błędów i mogą pracować nieprzerwanie.
6. Ujednolicenie produkowanych elementów.
7. Wyższa jakość produktów końcowych.
8. Możliwość kontynuowania produkcji nawet wtedy, gdy na rynku pracy zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników.


Należy jednak zaznaczyć, że przejście na automatyzację spawania opłaca się tylko w sytuacji, gdy dana firma nastawiona jest na produkcję seryjną. W przypadku produkcji jednostkowej jest to zupełnie nieopłacalna inwestycja.

 

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm