Żurawie samojezdne – czy nadają się tylko do prac budowlanych i instalacyjnych?

Istnieje wiele sytuacji, w których nieodzowne będzie użycie odpowiednio dobranego dźwigu. Podnoszenie ciężkich ładunków jest zwykle konieczne przy prowadzeniu robót budowlanych wszelkiego rodzaju – podczas transportu materiałów budowlanych oraz różnych urządzeń, montowaniu dużych przeszkleń czy unoszeniu dźwigarów dachowych. Dźwig będzie też potrzebny przy wielu pracach instalacyjnych – montażu ciężkich central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, elementów rurociągów czy kominów. Z pomocy żurawia trzeba też korzystać przy ustawianiu słupów, konstrukcji stalowych czy dużych zbiorników.

Większość typowych zastosowań nie zmusza od razu do zakupu tego dość drogiego sprzętu. Dzięki ofercie firm proponujących wynajem dźwigu wraz z doświadczonym operatorem większość zadań można zrealizować znacznie taniej i szybciej. Sprzęt, na jaki się zdecydujemy, powinien być jednak możliwie najlepiej dopasowany do specyfiki ładunku, który będzie przenoszony oraz miejsca, gdzie całe przedsięwzięcie zostanie zrealizowane. Zobaczmy, jakie rodzaje dźwigów sprawdzą się przy różnych rodzajach prac.

Żurawie samojezdne – przegląd konstrukcji i sposoby ich wykorzystania

Większość osób, które z różnych powodów muszą zdecydować się na wynajęcie dźwigu, zadaje sobie sprawę, że podstawowymi parametrami urządzeń tego typu jest ich udźwig, maksymalna wysokość, na jaką mogą podnieść ładunek, a także wysięg, czyli odległość, w jakiej podnoszony przedmiot może się znajdować od środka podstawy ramienia dźwigu. Zazwyczaj istotne jest jednak również to czy sprzęt może samodzielnie dotrzeć na miejsce oraz jak wygląda procedura jego przygotowania do pracy.

Ze względu na te podstawowe cechy dźwigów największą popularnością cieszą się żurawie samochodowe. Duża dostępność konstrukcji zapewnia szeroki wachlarz sprzętu o rozmaitym udźwigu – od kilku ton dla najmniejszych urządzeń aż do 1200 ton dla największych dostępnych dźwigów tego typu. Wielką zaletą żurawi samochodowych jest poza tym ich duża mobilność. Zdecydowana większość może dojechać zarówno w miejsca położone w dość gęstej miejskiej zabudowie, jak i na teren prac prowadzonych przy inwestycjach drogowych czy mostowych.

Żurawie samochodowe to bardzo zróżnicowana grupa, w której znajdziemy zarówno dźwigi montowane na podwoziach popularnych modeli samochodów ciężarowych, jak i konstrukcje opracowywane przez producentów samodzielnie. Żurawie tworzone na bazie ciężarówek to zwykle mniejsze urządzenia, najczęściej dwu lub trzyosiowe, pojazdy specjalnie projektowane mają czasami nawet 9 osi.

Różnorodność dźwigów mobilnych nie kończy się jednak na żurawiach samochodowych. Poza żurawiami samochodowymi i jezdniowo-terenowymi są produkowane również żurawie terenowe. Wykorzystują one również podwozie kołowe, jednak są znacznie bardziej kompaktowe. Zwykle są to konstrukcje dwuosiowe, które zaprojektowano w taki sposób, by mogły bez przeszkód poruszać się również w nieco trudniejszym terenie. Podobnie jak urządzenia samochodowe i jezdniowo-terenowe są wyposażone w obrotową podstawę, jednak ze względu na kompaktową budowę kabina operatora jest jednocześnie wykorzystywana do prowadzenia pojazdu.

Żurawie terenowe zwykle charakteryzują się mniejszym udźwigiem i maksymalną wysokością podnoszenia niż urządzenia jezdniowo-terenowe. Jednocześnie mają jednak znacznie mniejszą masę własną oraz lepsze właściwości terenowe, np. zdolność pokonywania wzniesień. Ich zwarta budowa poprawia też bezpieczeństwo eksploatacji sprzętu w bardziej wymagających warunkach.

Kategoria dźwigów samojezdnych to jednak nie tylko sprzęt przeznaczony do pracy w terenie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu zastosowaniach przemysłowych, są samojezdne dźwigi małogabarytowe.

Samojezdne żurawie przemysłowe typu „Pick&Carry”

Warunki panujące wewnątrz obiektów przemysłowych są odmienne niż te przy pracach terenowych. Dźwigi używane na placach budów czy przy przenoszeniu ładunków na zewnątrz muszą radzić sobie z zupełnie innymi wyzwaniami. W ich przypadku duże znaczenie ma możliwość rozstawienia urządzenia na niemal każdym stabilnym podłożu, spory wysięg umożliwiający łatwe przenoszenie ładunku na większą odległość, a także sprawne pokonywanie większych odległości niezbędne do dotarcia na miejsce prowadzenia robót. W przypadku dźwigów do zastosowań przemysłowych priorytety będą miały inny charakter.

Małogabarytowe żurawie samojezdne wykorzystywane wewnątrz hal przemysłowych muszą odznaczać się dobrą zwrotnością, która pozwoli na sprawne manewrowanie w ograniczonej przestrzeni. Ważna będzie również niewielka wysokość pojazdu po złożeniu ramienia, co da możliwość wjechania do wnętrza hali nawet przez niezbyt wysokie bramy. Ponieważ podnoszenie ładunków odbywa się zwykle na gładkich i równych posadzkach przemysłowych, żurawie tego typu nie potrzebują podpór, a stabilność jest uzyskiwana dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości, obniżonej konstrukcji i szerokiemu rozstawowi osi i kół.

Dźwigi przemysłowe, zwane często „Pick&Carry” są wykorzystywane do podnoszenia ładunków na stosunkowo niedużą wysokość oraz przewożenie ich w obrębie hali czy jednego przedsiębiorstwa. Z ich pomocą przeprowadza się montaż i demontaż maszyn i urządzeń, a także przenosi surowce, półprodukty czy wymieniane w maszynach podzespoły. Żurawie tego typu przydają się również przy instalowaniu w budynkach elementów infrastruktury przemysłowej.

Mobilne dźwigi przemysłowe mają bardzo charakterystyczną konstrukcję. Zazwyczaj są to pojazdy dwuosiowe, przypominające nieco dźwigi terenowe. Również w ich przypadku działanie układu jezdnego i systemu podnoszenia są obsługiwane z jednego fotela operatora. Różnicą jest jednak to, że w przypadku żurawi „Pick&Carry” nie mamy do czynienia z obrotową podstawą. W zapewnieniu stabilności pomaga umieszczana z tyłu przeciwwaga oraz duży rozstaw osi i kół, a nierzadko również podwozie wykorzystujące bliźniacze koła.

Wróć do bloga
Katalog realizacje
Katalog z realizacjami

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego katalogu naszych realizacji

Pracowaliśmy dla
Loga firm